Į pradžią English
   
VšĮ Versli Lietuva
Įmonių katalogas
Investicijos ir verslas
Paieškos žodis  Įmonės pavadinimas 

LANKYTINOS VIETOS

Žalsvasis šaltinis - unikalus mineralinio vandens šaltinis, ištryškęs smegduobėje. Tai didžiausias šaltinis Pasvalio rajone, jo gylis - 16 metrų. Debitas – 8-12 l/s. Kalno g.
 
 
 
2 pav. Žalsvasis šaltinis
 

 
Pasvalio kultūros ir poilsio parkas pradėtas kurti 1923 m. ir toliau vis plėstas, dabar jau užima 70 ha plotą. 1986-1988 metais krašto tautodailininkai jį paįvairino ąžuolinėmis skulptūromis tautosakine, mitologine tematika. Yra vasaros estrada, amfiteatras žiūrovams. Vasaros metu vyksta įvairūs kultūriniai renginiai. Parko teritorijoje yra sporto aikštynas, stadionas, nameliai sportininkams gyventi vasaros metu. Nepriklausomybės gatvės pabaiga.
 

Šilo ežerėlis (Smegduobių parkas)sutvarkytas 2004 metais, yra 8 ha ploto teritorijoje pietiniame rajono pakraštyje, tarp VIA BALTIKA magistralės ir Panevėžio gatvės, kurioje išlikę keliasdešimt įvairaus dydžio ir amžiaus smegduobių.
  
3 pav. Smegduobių parkas

 

Senosios klebonijos (užupio) parkas – kairiajame Lėvens krante. Rajono menininkų papuoštas medžio skulptūromis. Parke vyksta kultūriniai renginiai. Prie parko yra išlikusi sena klėtis, kurioje renkasi „Klėties teatras“.
Yra idėja į  parką  nutiesti per Lėvenį medinį lieptą toje vietoje, kur buvo senasis tiltas.
 
 
 4 pav. Senosios klebonijos (užupio) parkas

 

Girnų muziejus yra prie  pasvaliečio Antano Stapulionio sodybos Lėvens gatvėje. Tai dubenuotųjų akmenų ir girnapusių kolekcija po atviru dangumi, kurioje sukaupta apie 400 eksponatų: 300 – girnapusių, 66 – dubenuotieji akmenys, 7 – „pėduotieji“ akmenys, 1 – akmuo – riboženklis. Yra malūno krumpliaračių ekspozicija. Eksponatai pradėti rinkti 1979 m. 
 
 
 5 pav. Girnų muziejus

 
 

 
Baltijos kelio kryžių slėnis ŠR miesto pakraštyje. Šiam slėniui pradžią davė Baltijos kelio akcija: savo dalyvavimo joje ženklus paliko kelių kitų Lietuvos rajonų atstovai. Slėnis ilgainiui praturtėjo kryžiais, skirtais kraštui reikšmingiems įvykiams atminti.
 
6 pav. Kryžių slėnis

 
 
Pasvalio krašto muziejus įkurtas 1998 m. Pagrindiniai ekspozicijos skyriai – etnografijos, istorijos, geologijos, archeologijos.
Muziejuje vyksta įvairūs kultūriniai renginiai – koncertai, susitikimai, muziejaus teatro spektakliai. Plati muziejaus edukacinė veikla.
 

Pasvalio Šv.Jono Krikštytojo bažnyčia prie Lėvens ir Svalios santakos, statyta 1787 metais. Bažnyčia turi baroko ir istorizmo bruožų, vėlesniųjų architektūrinių stilių elementų.
 
 
7 pav. Pasvalio Šv.Jono Krikštytojo bažnyčia

 
 Gamtos paminklai:
 

Barklainių baltasis šaltinis – mineralinio vandens šaltinis Orijos upės krante. 1985 m. paskelbtas gamtos paminklu. Barklainių kaimas, Daujėnų seniūnija.
  
 
  
8 pav. Barklainių baltasis šaltinis

 
 
 

Petraičių akmuo – riedulys, matmenys – 4,5x3x2,5 m, 1987 m. paskelbtas gamtos paminklu. Petraičių vienkiemis, Daujėnų seniūnija.
  
 
 
9 pav. Petraičių akmuo

 
 

Skalių kalnas – dolomito atodanga Mūšos dešiniajame krante, gamtos paminklas.
Stipinų kaimas, Joniškėlio apylinkių seniūnija.
 
 
10 pav. Skalių kalnas

 
 
Piliakalniai:
 
Ąžuolpamūšės piliakalnis yra už 1,2 kilometrų į Šiaurės Vakarus nuo kelių Pasvalys-Biržai ir Via Baltika susikirtimo, dviejų upių – Tatulos ir Ūgės santakoje. Jo viršūnėje – trikampė aikštelė, pylimo ilgis – apie 45 metrai.
Netoli piliakalnio rasti senovinės gyvenvietės pėdsakai rodo, kad žmonės čia gyvenę prieš tūkstantį ar daugiau metų.
 
Migonių piliakalnis yra Pasvalio apylinkių seniūnijoje, dešiniajame Mūšos upės krante, prie Šimonių kaimo ribos.Piliakalnis stačiašlaitis (7-10 metrų aukščio), viršuje apie 30 metrų skersmens aikštelė, apjuosta pylimu. Šiaurėje ir Šiaurės Vakaruose jį juosia Mūša, Rytuose ir Pietryčiuose – Pušynės upelis.
 

Balsių vandens malūnas statytas 1764 metais – tai vienas iš seniausių vandens malūnų Respublikoje, saugomas istorinis paminklas. Jo įrengimų neišliko, restauruotose patalpose įrengta svetainė, poilsiavietė, užsakymai pobūviams priimami iš anksto. Malūne ir jo kieme gausu įrankių ir rakandų, primenančių XIX a. pradžios buitį.
 
 
11 pav. Balsių vandens malūnas

 
Šventabala – šaltinis Daujėnų Švč.Jėzaus Širdies vardo bažnyčios šventoriuje, kurio vanduo, tikinčiųjų manymu, turi gydomųjų savybių. Sovietmečiu šaltinis valdžios nurodymu buvo užpiltas žeme. Atkūrus nepriklausomybę, daujėniečiai šaltinį entuziastingai atgaivino.
 

Joniškėlio dvaras ir parkas – tai vienas seniausių Lietuvos dvarininkų Karpių dvaras, esantis miestelio pakraštyje, prie Mažupės upelio.
Šias žemes Karpiai valdė nuo XVII a. iki 1940 metų.
Originalus centrinių rūmų pastatas su dorėninio stiliaus kolonomis ir mezoninu, išliko dalis oranžerijos, ūkinių pastatų. Dvarą supa 27 ha parkas, kuriam apie 200 metų.
Pastate veikia žemdirbystės mokslinio tyrimo instituto Joniškėlio bandymų stotis.
 
 
12 pav. Joniškėlio dvaras ir parkas

 
 

Pajiešmenių dvaras ir parkas priklausė baronui Liudvikui Ropui, pastatai statyti XIX a. pabaigoje.
Iešmens upelio pakrantėje įveistas iki mūsų dienų išlikęs parkas.
Dvaras pasiekiamas važiuojant iš Pasvalio Rygos kryptimi.
Dvaras – privati nuosavybė, šiuo metu remontuojamas.
 
  
13 pav. Pajiešmenių dvaras

Pumpėnų vėjo malūnas pastatytas 1920 metais, neveikiantis, išlikusi įranga. Paskelbtas technikos raidos paminklu.
 

Pumpėnų Švč.Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia ir Karmelitų vienuolyno pastatas, statytas 1820 m.
Carinė valdžia vienuolyną uždarė, pastatas liko parapijai.
Atgimimo pradžioje apleistas pastatas iš esmės restauruotas ir atiduotas parapijos bendruomenei.
Nuo 2004 m. pradžios vienuolyne įsikūrė du misionieriai – įsikūnijimo žodžio kongregacijos vienuoliai.
 
 
14 pav. Pumpėnų Švč.Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia

 
Niurkonių koplyčia, statyta 1827 m. yra už 5 kilometrų į Vakarus nuo Pumpėnų kaimo. Koplyčią projektavo architektas Julijonas Grosas pagal dvarininkų Vavžeckių užsakymą. Statinys skirtas Lenkijos generolo Juozapo Vavžeckio atminimui.

 

 

© NT&ET 2013